Megvalósíthatósági tanulmány

megvall_tan_1.png

Mit jelent?

Amint neve is mutatja, a megvalósíthatósági elemzés arra szolgál, hogy megállapítsa a tervezett projekt életképességét, megvizsgálja a megvalósíthatóság műszaki, jogi és egyéb feltételeit, valamint igazolja a gazdasági megalapozottságot. A megvalósíthatósági tanulmány arra az alapvető kérdésre ad választ, hogy érdemes-e befektetni a projektbe. Vannak esetek, amikor egy projekt elképzelés nem valósítható meg. Ennek számos oka lehet, mint például az, hogy a projekt túlságosan sok forrást vonna el más feladatoktól, holott azok magasabb jövedelmezőséget biztosítanának a beruházó cég vagy szervezet számára.

Egy jól összeállított megvalósíthatósági tanulmány átfogóan áttekinti a projekt hátterét, ismerteti az alkalmazott termelési eljárásokat, a céltermékek minőségét és piacát, a működtetés és irányítás részleteit, figyelembe veszi a jövőben várható piaci változásokat, tartalmazza a pénzügyi előrejelzést, valamint az adózási kötelezettségeket. A megvalósíthatósági tanulmány megelőzi a műszaki fejlesztési lépéseket, az üzleti tervezést és a projekt realizálását.

A megvalósíthatósági elemzés értékeli a projekt sikerének esélyeit, az objektivitás lényeges feltétele a tanulmány hitelességének mind a potenciális beruházók, mind a hitelnyújtó intézmények szemében.

A megvalósíthatósági tanulmány azt értékeli a megbízó cég vagy intézmény számára , hogy gazdaságossági és működési szempontból érdemes-e megtenni egy tervezett lépést (beruházás, felvásárlás,stb.). A tanulmány célja, hogy ellenőrizze a tervezett lépés megvalósíthatóságát, feltárja és azonosítsa mindazokat a kérdéseket és szempontokat, amely a realizálás ellen szólnak.

A megvalósíthatósági tanulmány nagyon egyszerűen megfogalmazott kérésre ad választ: “Folytassuk-e a tervezett beruházási projekt előkészítését?” Azon túlmenően, hogy a tanulmány választ ad a tervezett projekt életképességére, segít a kapcsolódó kockázatok jobb megértésében is.


Mire használható egy megvalósíthatósági tanulmány?

A megvalósíthatósági tanulmány elsődleges célja, hogy a projekt fejlesztők számára jól megalapozott információt nyújtson a projekt feltételeiről. Az elemzés alapján a projekt fejlesztők megkereshetik a potenciális befektetőket és finanszírozó intézményeket.  

A megvalósíthatósági tanulmányok segítik a projekt fejlesztők kommunikációját az illetékes hatóságokkal, politikusokkal és érintett közösségekkel a projekt támogatásának elnyerése érdekében. Ennek figyelembe vételével a tanulmánynak részletesen ki kell térnie a lehetséges kockázatokra és tartalmaznia kell a válaszokat az érintett felek részéről várható fenntartásokra.  


A megvalósíthatósági tanulmány lényeges elemei

megval_tan_2.png

1. Műszaki megvalósíthatóság

Az első elem a javasolt beruházás műszaki megoldásaival és feltételeivel foglalkozik és választ ad arra, hogy a projekt műszaki szempontból életképes-e.

2. Piaci megvalósíthatóság

A második elem a javasolt projekt piaci környezetének felmérését és megértését célozza. Megvizsgálja, hogy a céltermék (villamos energia, biometán) és a melléktermékek (hőenergia, fermentációs maradék) elhelyezhető-e a piacon elfogadható árakon, azaz van-e egyáltalán reális és fenntartható piac számukra. A megújuló energia projektek esetében az igénybe vehető kötelező átvételnek és pénzügyi állami támogatásnak meghatározó szerepe van.

3. Üzleti megvalósíthatóság

A tanulmány ezen eleme az üzleti siker, azaz a fenntartható gazdaságos működtetés valószínűségét vizsgálja.  Elsősorban azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy megoldható-e a tervezett beruházás finanszírozása és termel-e majd elegendő bevételt és nyereséget.

4. Átfogó kockázatelemzés

A negyedik elem a javasolt beruházással kapcsolatos fontosabb kockázatok azonosítására és lehetséges hatásuk felmérésére irányul. A megvalósíthatósági tanulmány részét képező átfogó kockázatelemzés azt vizsgálja meg, hogy a projektcég (a beruházó) milyen módon tudja csökkenteni és kezelni az új vállalkozás során jelentkező veszélyeket.

A kockázatok feltérképezése kiterjed minden lehetséges veszélyhelyzetre, megbecsüli azok előfordulásának valószínűségét és a projektre gyakorolt hatását. Elsődleges cél azon kockázatok azonosítása, amelyek eldönthetik a projekt jövőjét, megkülönböztetve ezeket a kisebb horderejű, jól kezelhető kockázatoktól.


Mi a különbség egy megvalósíthatósági előtanulmány és egy komplex megvalósíthatósági tanulmány között?

Előtanulmány célja

A megvalósíthatósági előtanulmány elsődlegesen a projekt tulajdonos számára készül és az ő döntéseit segíti elő az olyan kérdésekben, mint

  • a projekt fejlesztés elindítása,

  • az előkészítő munkához szükséges emberi és pénzügyi források rendelkezésre bocsátása,

  • a telephely kiválasztása és biztosítása,

  • az üzem méretének (kapacitásának) meghatározása,

  • a jövőbeni alapanyag ellátás biztosítása.

Lényeges kérdései

Ennek megfelelően a megvalósíthatósági előtanulmány az alábbi lényeges kérdésekkel foglalkozik:

  • helyszín kiválasztása,

  • alapanyag ellátás biztosítása,

  • a termelő berendezés kapacitása,

  • a megfelelő biogáz (és biogáz tisztító) technológia kiválasztása,

  • a céltermékek piaci elhelyezése.

  • A projekt tulajdonos a megvalósíthatósági előtanulmányt arra is felhasználhatja, hogy a project tervvel megkeresse a potenciális beruházó társakat.

megval_tan_3.png

Komplex megvalósíthatósági tanulmány

A komplex megvalósíthatósági tanulmány fő célja az, hogy megalapozza a végleges beruházási döntéseket és hozzájáruljon a projekt finanszírozásának biztosításához. Ilyen értelemben a komplex megvalósíthatósági tanulmánynak kellően részletesnek és meggyőzőnek kell lennie ahhoz, hogy a társbefektetők, bankok és más pénzintézmények pozitív döntéseket hozhassanak a finanszírozás tekintetében.

A megvalósíthatósági előtanulmánnyal szemben (amely különböző változatok elemzésére és összehasonlítására irányul) a komplex megvalósíthatósági tanulmány már az előtanulmány alapján kiválasztott helyszínre, kapacitásra, alapanyag összetételre és technológiára készül el.


Mi a különbség egy megvalósíthatósági tanulmány és egy üzleti terv között?

A megvalósíthatósági tanulmány és az üzleti terv nem azonos.

Az üzleti terv nevének megfelelően a tervezést szolgálja, meghatározza azokat a konkrét feladatokat és intézkedéseket, amelyeket el kell végezni a projekt gyakorlati realizálására.

Ezzel szemben a megvalósíthatósági tanulmány azt vizsgálja, hogy a megfontolás tárgyát képező beruházási projekt elképzelés életképes-e.

Mind a megvalósíthatósági tanulmányt, mind az üzleti tervet el kell készíteni a végrehajtás elkezdése előtt, az üzleti tervezésnek viszont csak akkor van értelme, ha a megvalósíthatósági tanulmány a beruházási projektet már életképesnek minősítette.